Účinky kávy dobre poznáte na vlastnej koži. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde sa kofeín vlastne berie, aké procesy vo vašom tele spúšťa a že sa ním môžete aj predávkovať? Hrozí vám predávkovanie kofeínom? Na to vám odpovie náš Majo v najnovšom kávovlogu.
Čo je vlastne kofeín?
Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše a zahlcovať vás zložitými názvami chemických zlúčenín – kofeín je jedným slovom jed. Okrem kávovníkov ho produkuje viac ako 60 druhov rastlín, ktoré túto látku využívajú predovšetkým na ochranu pred škodcami. Pre ľudí našťastie kofeínom sa v malom množstve nedá predávkovať a nie je nebezpečný.
Práve naopak – ak to s ním nepreháňate, môžete profitovať z jeho mnohých pozitívnych účinkov na vaše telo i myseľ.
Prečítajte si náš článok na tému obsah kofeínu v káve a zistite, aké množstvo obsahujú rôzne kávové nápoje.
Ako pôsobí kofeín v ľudskom tele?
Keď do seba hodíte šálku kávy, spustia sa vo vašom tele viaceré procesy. Pri spracovaní kofeínu totiž v pečeni vznikajú tri látky, ktoré majú rozdielne účinky. Paraxantín urýchľuje rozklad tukov, vyživuje svaly a pomáha zlepšiť športové výkony. Teobromín zvyšuje prietok kyslíku v krvi a teofylín zasa zvyšuje mozgovú činnosť, zlepšuje sústredenie a je tiež zodpovedný za zvýšenie tepu.
Kofeín na seba viaže aj chemickú látku adenozín, ktorú mozog vytvára na signalizáciu únavy. Kofeín účinky adenozínu dočasne zablokuje a vy na 2-3 hodinky prestanete cítiť únavu. Kofeín tiež výrazne predlžuje pôsobenie adrenalínu a zvyšuje koncentráciu dopamínu, ktorý je zodpovedný za pocity spokojnosti a šťastia.
Dá sa s kofeínom predávkovať?
Áno, kofeínom sa dá predávkovať, hoci je to relatívne zriedkavé a zvyčajne vyžaduje extrémne množstvá. Ako sa vraví, aj dobrého veľa škodí a inak to nie je ani v prípade kofeínu. „Tabuľková norma“ vraví, že denný príjem kofeínu by u dospelého človeka nemal presiahnuť 350 – 400 mg, čo predstavuje približne 5 šálok kávy.
Subjektívna tolerancia kofeínu je však u každého iná a kým niekto si môže dopriať aj 10 káv denne, inému už po jednej šálke nepríjemne búši srdce.
Kde všade sa nachádza kofeín?
Kto si chce sledovať príjem kofeínu alebo potrebujete jeho príjem znížiť (napríklad v čase tehotenstva alebo počas dojčenia), mal by brať do úvahy, že okrem kávy obsahuje túto látku aj množstvo ďalších nápojov, potravín i liekov – napríklad čaj, kakao, energetické nápoje, čokoláda či lieky proti bolesti.
Vybrať si môžete aj zo stále sa rozširujúcej ponuky kvalitných bezkofeínových a nízkokofeínových káv, ktoré vám poskytnú chuťový zážitok z pitia kávy no bez účinkov kofeínu.