Koľko kávových nápojov sa dá vytvoriť z espressa a speneného mlieka? Viac než si viete predstaviť! Najznámejším a doposiaľ najobľúbenejším je však nepochybne cappuccino. Ak hľadáte domáci cappuccino recept, čítajte až do konca. Pripravili sme si pre vás totiž rýchly návod, ako spraviť cappuccino doma. Ako bonus vám prinášame aj recept na mliečne latte.
Cappuccino: Taliansky nápoj s rakúskymi koreňmi
Hoci cappuccino vzniklo v Taliansku okolo roku 1900, jeho rakúsky predchodca je o čosi starší. Prvá písomná zmienka o kávovom nápoji kapuziner pochádza z roku 1805. Už vtedy sa v rakúskych kaviarenských domoch pripravoval tento lahodný nápoj so smotanou a cukrom. Jeho názov bol odvodený od farby odevu miestnych kapucínov. V talianskom prostredí sa pojem cappuccio, ktorý doslova znamená kapucňa, postupne zadaptoval do súčasnej podoby cappuccino.
Aj keď sa v Taliansku o cappuccine rozprávalo už pred druhou svetovou vojnou, moderné cappuccino, ako ho poznáme dnes, vzniklo až po nej. Jeho zrod možno datovať okolo roku 1950, kedy začala tzv. éra cremy. Vďaka technickému pokroku dokázali nové kávovary vytvoriť vysoký tlak, s pomocou ktorého mohli baristi pripravovať espresso s bohatou cremou, ale aj ľahko napeniť mlieko či smotanu.
Obľúbená Dankina káva: „Dokonalá káva na cappuccino je podľa mňa Guatemala. Mlieko zjemní jej ovocnosť a jej čokoládovým tónom dá naopak viac vyniknúť.“
Čím sa líši cappuccino od kávy s mliekom?
Niekomu sa môže zdať, že cappuccino je len obyčajná káva s mliekom. Nie je to však celkom tak. Celá podstata tradičného cappuccina je založená na štruktúre troch rovnomerných vrstiev: espressa, vyšľahaného mlieka a hustej peny.
Základom každého cappuccina je najmä dobre pripravené espresso. Väčšina ľudí síce preferuje skôr tmavšie praženie a horkejšie tóny, no v cappuccine krásne vyniknú aj svetlejšie pražené kávy s jemnou aciditou. Z našich káv sa na cappuccino priam dokonalo hodí Cuba Serrano Superior, Colombia Medellin či ovocnejšia Ethiopia Dimtu Terro. Pre milovníkov kávových zmesí môžeme zas odporučiť naše blendy Piano a Harmonelle.
Podľa Národného talianskeho inštitútu by sa k 25 až 30 ml espressa malo pridať cca 125 ml našľahaného mlieka. Mlieko by malo byť vychladené a obsahovať min. 3,5 % tuku, pretože práve tuk zaručuje jeho správne našľahanie. Cappuccino by sa malo podávať v nahriatej šálke na cappuccino s jemnou vrstvou mikropeny.
Ako spraviť cappuccino: Klasický verzus moderný prístup
Aj vo svete kávy dochádza k vývoju, posunu a modernizácii. Inak tomu nie je ani v prípade cappuccina, ktoré si tiež prešlo svojim vývojom.
Baška odporúča: „V cappuccine mi najviac chutí naša Cuba Serano Superior. Sójové mlieko krásne zjemní jej výraznú horkosť, no pritom zachová jej plnú chuť.“
Mohlo by vás tiež zaujímať: Ristretto: menší brat espresso kávy
Či už patríte k vyznavačom starej alebo novej školy, príprava cappuccina sa aj dnes považuje za skúšku zručnosti baristu. Koniec koncov, cappuccino nie je len obyčajná káva s mliekom…
Vyberte si svojho favorita na cappuccino
Intensivo
Vynikajúca espresso káva so zemitejšou, no sladkou čokoládovo-orieškovou chuťou.
Brasil Santos
Najznámejšia brazílska káva charakteristická vôňou lieskovcov a lahodnou chuťou čokolády.
Cuba Serrano Superior
Absolútne dokonalá, orieškovo-karamelová káva s hustou crémou a horkými tónmi tabaku.
Cappuccino recept, ktorý zvládnete aj doma
Príprava cappuccina doma je jednoduchá a nevyžaduje drahý kávovar. Stačí len pár krokov a môžete si vychutnať lahodnú kávu ako z kaviarne.
Ingrediencie na cappuccino:
- 1 porcia espressa (približne 30 ml)
- 150 ml mlieka (plnotučné alebo polotučné)
- Cukor (voliteľné)
Postup:
Tip od baristu Maja ako vyšľahať mlieko bez kávovaru si môžete vypočuť v našom kávovlogu.
Aký je rozdiel medzi capucinom a latté?
Rozdiel medzi cappuccinom a latté spočíva hlavne v pomere kávy, mlieka a peny, čo ovplyvňuje chuť a textúru nápoja. Cappuccino obsahuje približne rovnaké množstvo espressa, mlieka a peny (1:1:1). Je menej mliečne a má výraznejšiu chuť kávy s hustou vrstvou peny na vrchu. Naopak, latté obsahuje viac mlieka, zvyčajne v pomere jedna porcia espressa a dve až tri porcie horúceho mlieka s tenšou vrstvou peny. Vďaka tomu je latté jemnejšie a krémovejšie.
Chuť cappuccina je výraznejšia, pretože menšie množstvo mlieka umožňuje viac vyniknúť káve. Latté je naopak jemnejšie, pretože väčšie množstvo mlieka tlmí intenzitu kávy. Cappuccino sa obvykle podáva v šálke s objemom 150-180 ml, zatiaľ čo latté sa podáva vo väčších šálkach alebo pohároch s objemom okolo 240-300 ml.