Vedeli ste, že zdanlivo nevyužiteľný odpad z kávy obsahuje množstvo cenných látok? Kávová usadenina obsahuje živiny, ktoré môžu pomôcť rastlinám prosperovať. Káva ako hnojivo výborne poslúži v domácnosti a záhrade pri izbových aj vonkajších rastlinách.
Ak milujete kávu tak ako my v EBENICA COFFE, určite sa vám doma hromadí množstvo kávového odpadu. Je škoda ho len tak vyhodiť, má totiž mnohostranné využitie.
Kávová usadenina obsahuje vzácne látky
Z jednej tony zelených kávovníkových zŕn zostane po vypití káv kávový odpad s hmotnosťou približne 650 kilogramov. Pre toto obrovské množstvo zvyškovej kávovej usadeniny (podľa dostupných údajov je to približne 15 miliónov ton ročne) dokážeme dnes nájsť efektívny spôsob využitia.
Zloženie kávovej usadeniny hovorí v jej prospech – obsahuje veľké množstvo látok, ktoré si v prírode nájdu miesto. Kávová usadenina ako hnojivo je výborná pre izbové kvety, exteriérové rastliny či dokonca zeleninu.
Zloženie kávovej usadeniny:
- cukry (cca 20 % z hmotnosti)
- bielkoviny (cca 20 % hmotnosti)
- ligníny – druhá najčastejšia organická zlúčenina na zemskom povrchu po celulóze (opäť cca 20 % hmotnosti)
- draslík (11,7 g/kg), dusík (2,8 g/kg), horčík (1,9 g/kg) či fosfor (1,8 g/kg)
Ak sa rozhodnete vo svojej domácnosti používať kávové zvyšky, nezabudnite na jednu dôležitú vec. Kávová usadenina musí byť najprv dôkladne vysušená, aby nedošlo k jej splesneniu. Až potom s ňou môžete ďalej pracovať, pridávať ju do substrátu v kvetináčoch alebo do záhrady.
Brasil Santos
Najznámejšia brazílska káva charakteristická vôňou lieskovcov a lahodnou chuťou čokolády.
Mexico Esmeralda
Zaujme vás orieškovou vôňou, plnou chuťou čokolády a sladkými tónmi pomaranča.
Kenya Tekangu Tegu
Svetlo pražená výberová káva, ktorá vás osloví sviežimi tónmi grepu, kvetov a malín.
1. Rastliny, ktoré znášajú kávové usadeniny
Vďaka svojmu zloženiu vám poslúži kávová usadenina ako hnojivo pri izbových aj pri vonkajších rastlinách. Ako na to? Jednoducho pridajte kávu do kvetináča.
Všetko však má svoje pravidlá. Zvyšky kávy uvoľňujú do pôdy dusík, preto je vhodné nimi hnojiť najmä rastliny, ktoré ho potrebujú veľa. Najviac ich teda obľubujú kyslomilné rastliny. Tým, ktoré majú rady zásaditú pôdu, by takéto hnojivo mohlo uškodiť. Sós z kávy ako hnojivo je vhodné použiť v týchto prípadoch:
Káva do kvetináča na izbové rastliny
Najviac ľudí využíva kávu ako hnojivo na izbové kvety. Vďaka svojmu pH zabíja prípadnú burinu, baktérie či huby a pomáha prosperite izbových rastlín.
Vhodná je na africké fialky, malé kaktusy, vianočnú ružu a kvitnúci kaktus, na ťahavé kvety, azalky, kamélie, hortenzie či dracény. Tieto rastliny sa vám poďakujú a vy budete mať dobrý pocit, že kávová usadenina neputovala do koša.
Vyrobte si kávový extrakt pre orchideu:
- 100 gramov kávovej usadeniny rozmiešajte v 3 litroch odstátej vody
- extrakt nechajte stáť 5 hodín a občas ho premiešajte
- dôkladne tekutinu sceďte cez husté sitko
- nalejte extrakt do hlbšej a širokej nádoby
- ponorte doň orchideu a nechajte pôsobiť približne 15 minút
Kávová usadenina a jej využitie v záhrade
Všetky druhy listovej a koreňovej zeleniny a paradajky majú rady kyslejšiu pôdu a potrebujú dusík a horčík pre svoj optimálny rast. Káva ako hnojivo funguje výborne aj pri mrkve, zemiakoch, cukete, baklažáne, petržlene či reďkovke.
Pri ovocí sú to tiež rastliny, ktoré majú rady kyslú pôdu. Funguje na jahody, čučoriedky či doma pestované citrusy.
2. Rastliny, ktoré neznášajú kávové usadeniny
Kávová usadenina nie je vhodné hnojivo pre všetky rastliny. Naštudujte si informácie o rastlinách, ich nárokoch na pôdu a podmienky pestovania. Ak si vopred neprečítate dôležité informácie o pestovaných rastlinách, môžete im viac ublížiť ako prospieť.
Kofeín (kávová usadenina ho stále obsahuje takmer polovicu) môže spomaliť ich rast, zastaviť kvitnutie alebo znížiť percento klíčivosti. V prípade, že sa vám ju nepodarí dokonale vysušiť, do pôdy prenesie kávová usadenina plesne a ďalšie toxické látky, ktoré rastlinám uškodia.
Rastliny citlivé na kávu sú napríklad:
- levanduľa
- ľalia
- bylinky (napr. rozmarín)
- kapusta
- plamienka
- pakost
- krušpán
- klinček
- muškát
Dajte si pozor aj na to, aby ste to s kávou neprehnali ani pri rastlinách, ktorým jej zloženie vyhovuje. Môže to vytvoriť nepreniknuteľnú bariéru na povrchu pôdy, čo zabráni rastlinke voľne dýchať.
Použite kávovej usadeniny ako hnojiva predstavuje ekologickú a udržateľnú alternatívu k tomu, že by tento odpad jednoducho skončil v koši. Táto prírodná metóda nielenže pomáha znižovať množstvo odpadu, ale aj obohacuje pôdu životodarnými živinami pre rastliny.
Vyššie je mnoho skvelých príkladov toho, ako každodenné predmety môžeme znovu využiť a prispieť k udržateľnejšiemu spôsobu života. Takýmito jednoduchými zmenami môžeme vytvoriť zelenšie a zdravšie prostredie pre nás aj pre budúce generácie.
zdroje: zdroj 1 / zdroj 2 / zdroj 3 / zdroj 4 / zdroj 5 / zdroj 6 / zdroj 7