Pijú tehotné a dojčiace ženy kofeínovú kávu? Ak áno, ako často a v akom množstve? A čo hovoria na bezkofeínovú kávu? Toto všetko sme sa snažili zistiť v našom nedávnom online prieskume.
Prečo sme sa rozhodli zrealizovať prieskum?
Praženiu výberovej kávy sa venujeme už 13 rokov. Denne sa teda stretávame s ľuďmi, ktorí kávu milujú a pravidelne pijú. Rovnako sa však stretávame so skutočnosťou, že hoci majú kávu vo všeobecnosti veľmi radi, o jej výrobe a zdravotných účinkoch vedia zvyčajne len málo, a to aj napriek tomu, že tieto informácie považujú za dôležité.
Obzvlášť špecifickou témou je bezkofeínová káva, o ktorej majú aj tí zanietenejší kávičkári, často buď nedostatočné, neaktuálne alebo dokonca nepravdivé informácie. A keďže posledné roky sledujeme rastúci trend v pití bezkofeínovej kávy aj u nás na Slovensku, rozhodli sme sa, že je najvyšší čas začať budovať aj lepšie povedomie o tejto téme.


Prieskum realizujeme až v 4 európskych krajinách, konkrétne na Slovensku, v Čechách, Maďarsku a Poľsku. Na Slovensku sa do neho zapojilo celkovo až 2 549 účastníčok, pričom najväčšiu skupinu tvorili tehotné ženy vo veku 29 až 38 rokov. Pozrite si viac info k demografii.
2 z 3 mamičiek zastávajú názor, že príjem kofeínu treba obmedziť
Existuje spoločenský „konsenzus“, že tehotné ženy či dojčiace mamičky by mali príjem kofeínu obmedziť. Jedným z hlavných dôvodov je, že rozklad kofeínu predstavuje pre telo matky aj samotného dieťatka, veľmi náročný proces. Kofeín preniká k dieťaťu cez placentu a v prípade jeho nadmerného množstva môže spôsobovať nielen zvyšovanie hladiny stresových hormónov, ale aj problémy vo vývoji, nakoľko znižuje vstrebávanie dôležitých živín.
Tvrdenie „Čím menej kávy, tým lepšie“ potvrdilo až 62,59 % respondentiek, ktoré uviedli, že počas tehotenstva a dojčenia je dobré príjem kofeínu obmedziť, a to podľa takmer 70 %-nej väčšiny na 1 šálku kávy denne.
Veľmi zaujímavé bolo pre nás tiež zistenie, že takmer 8 % opýtaných žien nemá na pitie kávy počas tehotenstva a dojčenia jednoznačný názor alebo v tom nemá celkom jasno. Viac ako 6 % z nich si zasa myslí, že by sa káva nemala piť vôbec. Z uvedených dát je zrejmé, že by sa tejto téme mohla vo verejnom diskurze venovať väčšia pozornosť.
Ak sa to s kávou nepreháňa, žena sa cíti dobre a lekár jej to nezakáže, nevidím problém v tom, aby si žena dala kávu počas tehu alebo dojčenia. Vravím to ako tehotná, ale aj ako zdravotná sestra. 🙂


Viac ako 90 % tehotných a dojčiacich žien si dopraje minimálne 1 kávu denne
I keď sa vedci úplne nezhodujú, čo sa týka bezpečného množstva kofeínu pre tehotné a dojčiace mamičky – niektorí hovoria o 100 miligramoch denne, iní o 150 až do 200 miligramov, my sme toho názoru, že menej je viac. Potvrdzuje to aj štúdia, ktorú v roku 2008 publikoval British Medical Journal. Podľa nej je najbezpečnejšie množstvo kofeínu do 100 miligramov denne, čo predstavuje 1 až 2 šálky espressa.
Hoci v teoretickej rovine zastáva väčšina mamičiek názor, že počas tehotenstva a dojčenia treba príjem kofeínovej kávy obmedziť ideálne na 1 kávu denne, v praxi sa ukazuje, že takmer polovica z opýtaných, presne 44,96 %, si denne dopraje 2 až 3 kávy.
Je však dôležité spomenúť, že množstvo kofeínu závisí nielen od typu kávy, ale aj jej prípravy. Instantná či zalievaná káva pripravená do 2,5 dcl hrnčeka má zaručene viac kofeínu, ako espresso z pákového stroja, kde je cca 47 až 64 mg kofeínu. V praxi to znamená, že kým dve espresso kávy denne sú absolútne bezpečné, pri dvoch veľkoobjemných kávach to už platiť nemusí. Nehovoriac ešte o iných zdrojoch kofeínu, ktoré môžu ženy počas tehotenstva či dojčenia nevedomky prijímať.
V začiatkoch som kávu obmedzila na 1 max 2. Počas dojčenia pri novorodencovi prvé dni bez kávy a časom som si dopriala jednu, neskôr dve a momentálne aj tri, ale dieťa má 1,5 roka, čiže dojčenie už netvorí dávno hlavnú zložku príjmu.


Mamičky pijú kávu, lebo milujú jej chuť
Káva právom patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete. Nielen že má lahodnú arómu a skvelú chuť, ale pre mnohých predstavuje vďaka kofeínu aj skvelý zdroj energie a povzbudenia. V neposlednom rade sa pre mnohých ľudí posedenie pri káve spája s chvíľkou oddychu a relaxu, či príjemne strávených chvíľ s priateľmi a rodinou. Všetky tieto tvrdenia sa koniec koncov potvrdili aj nám.
Až 71,52 % opýtaných tehuliek a mamičiek pije kávu, pretože milujú jej chuť a pre 69,82 % z nich je pitie kávy príjemným rituálom a chvíľkou oddychu. Takmer polovica, presnejše 43,38 % z nich uviedlo, že kávu pijú primárne kvôli povzbudzujúcim účinkom kofeínu.
Ako sa hovorí, na dobré sa ľahko zvyká, a tak nás neprekvapilo zistenie, že viac ako 15 % opýtaných pije kávu zo zvyku. Dnes sa však už vie, že kvalitná výberová káva obsahuje napríklad aj zdraviu prospešné antioxidanty či rôzne vitamíny a stopové prvky, ktoré priaznivo vplývajú na naše fyzické zdravie. Z prieskumu však vyplynulo, že len necelých 10 % žien si je vedomých týchto priaznivých účinkov kávy. My však veríme, že aj týmto prieskumom sa nám podarí tému zdravotných benefitov kávy dostať do širšieho povedomia a ukázať, že existujú nielen bezpečné, ale dokonca prospešné alternatívy.
Milujem kávu, jej chuť, vôňu aj účinky. Teraz si dám na pár mesiacov pokoj od kávy, ale už teraz sa teším, keď si ju budem môcť opäť bez výčitiek vychutnať. Káva je pre mňa spoločenská udalosť, kedy sa zastaví čas a ja mám chvíľu pre seba.


Takmer 80 % žien vníma bezkofeínovú kávu pozitívne, ale…
Kým v zahraničí je bezkofeínová káva už dlhé roky nielen obľúbenou, ale často aj chuťovo rovnocennou náhradou tej kofeínovej, na Slovensku sa tento trend začal pomaličky rozbiehať len nedávno. Súvisí to primárne s rozvojom remeselných pražiarní, ktoré sa špecializujú na výberovú kávu, vďaka ktorým si kávičkári môžu doma alebo aj v práci dopriať skutočne kvalitnú a najmä čerstvo praženú kávu.
Zo všetkých respondentiek sa až 76,56 % spájajú s bezkofeínovou kávou pozitívne konotácie. Vnímajú ju predovšetkým ako bezpečnú, zdravú, lahodnú, prospešnú a čistú. Bezkofeínovú kávu vníma ako bezpečnú celkovo 37,47 % opýtaných žien.
Vzhľadom na základnú „funkciu“ bezkofeínovej kávy, ale aj nie vždy dobré skúsenosti s jej kvalitou a chuťou, sa celkom prirodzene veľa respondentiek priklonilo k názoru, že bezkofeínová káva je slabá (45,63 %), zbytočná (22,81 %) či bez chuti (19,32 %). Skutočnosť, že mnohé nepili výberovú bezkofeínovú kávu, potvrdzuje nielen fakt, že 2/3 z nich kupujú bezkofeínovú kávu v supermarkete, ale aj priemerné hodnotenie jej chuti, ktorej udelili 3 z 5 hviezdičiek.
U vás som našla úžasnú Zero zrnkovú, tak som si ju každý deň počas troch tehotenstiev dopriala 🙂 a namotala sa na ňu aj svokra ❤️ Je úžasná.
Vyskúšajte aj vy našu bezkofeínovú kávu – jej chuť si zamilujete!
Či už ste tehotná, dojčiaca mamička alebo len osoba, ktorá musí z rôznych dôvodov obmedziť príjem kofeínu, určite siahnite po výberovej, čerstvo praženej káve. V našej ponuke nájdete nielen bezkofeínovú kávu, ale aj nízkokofeínovú kávu – obe vždy čerstvo pražené z kvalitných zŕn spracovaných zdravotne nezávadnou Švajčiarskou vodnou metódou.
Čerstvou novinkou v ponuke je bezkofeínová káva vytvorená špeciálne pre tehotné a dojčiace ženy – Ebenica Mammie. V porovnaní s kávou Zero je jej chuť sladšia a bez acidity.
A ak chcete vedieť, ako pitie kávy vnímajú mamičky z ostatných krajín európskej V4, potom nás určite sledujte ďalej alebo sa rovno prihláste do odberu noviniek.
Pražíme slovenskú kávu svetovej kvality
Naša pražiareň vznikla v roku 2009 a od tej doby si získala srdcia mnohých kávových nadšencov nielen doma, ale aj v zahraničí. Vďaka oceneniam v medzinárodných súťažiach Coffee Review (USA, 2013) a Great Taste (UK, 2019 a 2020) sa naša káva zaradila medzi najlepšie európske espresso kávy, čím si získala pozornosť odbornej verejnosti aj koncových spotrebiteľov. Kávu skrátka pražíme s láskou.