Zabudnite na Starbucks ako ho poznáte v našich končinách. Navštívili sme unikátnu pražiareň Starbucks Reserve v Miláne a utvrdili sa v tom, že táto svetoznáma značka kávy a sietí kaviarní robí veľa pre kávovú kultúru sveta už mnoho, mnoho rokov.
Dlhodobo sa na spoločnosti ako je Starbucks ľudia pozerajú „cez prsty“ a tvrdia, že nejakým spôsobom ničia kávovú kultúru. Hoci ani my pri cestovaní ich lokálne kaviarne neuprednostňujeme, pretože nám v ich štandardných kaviarňach káva nechutí (a vieme prečo), sme presvedčení, že svet by im mal uznať kredit, ktorý si zaslúžia.
Kam nás zaviedla výstava HOST 2023
V dňoch 13. – 17. októbra sa konal v talianskom Miláne veľtrh zameraný na gastro segment – HOST 2023. Zúčastnili sme sa na ňom (Marek s Dankou), aby sme načerpali čerstvú kávovú inšpiráciu od ľudí s podobným zápalom.
Keď sme už boli v Miláne, takmer povinnou zastávkou sa stala unikátna pražiareň Starbucks Reserve v historickej budove v centre mesta. Toto miesto, otvorené v septembri 2018, vzdáva hold vášni a kávovému remeslu, ktoré sa snúbia v zrnkách kávy.
Čím nás Starbucks Reserve očaril
Na začiatok treba podotknúť, že koncept Starbucks Reserve nie je klasická kaviareň, akú nájdete na rohoch námestí všetkých väčších európskych miest. Je to priestor pripomínajúci kávové majstrovské dielo, v ktorom sa snúbia talianska architektúra a moderná príprava kávy.
V tomto živom priestore nás na prvý pohľad očarili materiály ako mramor a tehla, urbanistický štýl plný medených rúrok a – najmä – veľký pražiak uprostred, ktorý perfekte dotváral celú atmosféru. O tom, že to naozaj stojí za to vidieť svedčil hneď pri dverách aj pán z bezpečnostnej služby, ktorý návštevníkov púšťal dovnútra postupne. Záujem bol obrovský a my sme rýchlo pochopili prečo.
Zážitok, ktorý je (nielen) o káve
Tak sa zdá, že praženie kávovníkových zŕn v Starbucks Reserve je viac ako len forma prípravy kávy na konzumáciu. Odlišné chuťové profily sa tu získavajú komplexnými metódami praženia a aj kávové kokteily, ktoré tu podávajú, sú ručne vyrábané mixológmi. Pozadu nezostáva žiadny malý detail.
V celom priestore vládne čulý ruch, ľudia sa medzi sebou rozprávajú a sedia takpovediac shoulder to shoulder, teda blízko jeden pri druhom. Ak nechcú, nemusia sa navzájom rozprávať. Nás fascinovalo mnoho malých detailov, chceli sme sa dozvedieť čo najviac, a tak sme sa neustále pýtali, rozprávali sa priamo s pražiarmi a túžili si odniesť čo najviac kávových dojmov.
Starbucks Reserve je veľkým lákadlom aj pre „nekávičkárov“. Prioritou je, samozrejme, káva a kávová kultúra uprostred nádherného historického mesta, v pražiarni však nájdete napríklad aj chutné pečivo od výmyslu sveta (pečené priamo na mieste). Pripadalo nám to, akoby sme klasický Starbucks, ako ho poznáme z cestovania po svete, vynásobili desiatimi.
Ako sa koncept Starbucks Reserve zrodil?
Miláno otvorilo Starbucks Reserve ako tretie na svete (pražiareň v Seattli bola otvorená v roku 2014 a v Šanghaji v roku 2017). Bola však úplne prvá, kde sa zákazníci mohli pohybovať okolo žiarivo zeleného pražiaka Scolari (mimochodom, vyrobeného v Taliansku) a sledovať každý krok procesu praženia kávy od zrna až po šálku.
„Je to atmosféra, ktorú ako milovník kávy jednoducho chcete vidieť a zažiť. Obrovskou pridanou hodnotou Starbucks Reserve je, že je tu pre zákazníka všetko viditeľné a úplne ho to vtiahne ho do kávového sveta.“
Marek Fajčík
Podobných pražiarní je dnes na svete len 7 a najväčšiu z nich nájdete v americkom Chicagu. Kaviarní Starbucks, kde servírujú kávu Reserve, je niekoľko desiatok, to číslo je však stále pomerne nízke na to, aby sa návšteva takéhoto miesta považovala za samozrejmosť.
Zaujímavý je aj príbeh, ktorý stojí za priestorom v Miláne s neuveriteľnou rozlohou okolo 2,300 m2. Howard Schulz, bývalý hlavný výkonný riaditeľ Starbucksu, toto mesto navštívil v roku 1983.
Talianska kávová kultúra a najmä espresso, ktoré v Amerike nie je vôbec bežné, ho zaujali natoľko, že sa rozhodol rozvíjať svoj reťazec aj pro-európskym smerom a zaradiť espresso do svojej ponuky. A tak keď sa rozhodovalo o tom, v ktorom (jedinom) európskom meste bude Starbucks Reserve stáť, voľba padla jasne na Miláno.
Čím sa Starbucks Reserve odlišuje?
Odlišností je mnoho a vymenovať ich všetky v jednom blogovom článku je takmer nemožné. Rozdielny je tu celkový prístup k príprave kávy. Zatiaľ čo v klasických Starbucks kaviarňach nám pripravovaná káva veľmi nechutí (čo môže byť jeden z dôvodov, prečo má táto sieť toľko neprajníkov), tá v milánskom Reserve bola výborná.
S kávou experimentujú, spoliehajú sa skôr na modernejšie a svetlejšie metódy praženia, o káve vám vedia povedať veľa. Ak sa pýtate, poteší ich to a rozhovoria sa ešte viac. A tak sme sa dozvedeli, že návštevu milánskeho Starbucks Reserve si môžete ozvláštniť aj ďalšími spôsobmi. V ponuke sú aj:
Starbucksu vďačíme za veľa
Podarilo sa nám aspoň trochu preniesť zážitok z milánskej pražiarne až k vám domov? To bolo naším cieľom, rovnako ako poukázať na to, že kávový svet vďačí spoločnosti Starbucks za mnoho.
Tento výrobca kávy a najväčší obchodný reťazec kaviarní na svete, pôvodom z mesta Seattle, sa od svojho založenia v roku 1971 zásadne pričinil o zlepšenie kávovej kultúry vo svete. Ich je prínos je obrovský, pretože v podstate vytvorili kaviarenský svet, ako ho poznáme dnes.
Vďaka premysleným marketingovým ťahom, investíciám a princípu dobíjacej karty, na ktorú si zákazníci vopred vložili kredit a následne ho mohli míňať, mal Starbucks k dispozícii značný finančný obnos. Zákazníkom trvalo pomerne dlho, kým si kredit minuli, ak vôbec.
Existuje mnoho prvenstiev a detailov, z ktorých dnes kávový svet ťaží. Vďaka nadšeniu, prístupu a iniciatíve ľudí zo Starbucksu sa posunula kaviarenská kultúra novým smerom:
Podobne ako Taliani formovali nevýslovným spôsobom to, ako si dnes miliardy ľudí po celom svete vychutnávajú svoj obľúbený nápoj, aj Starbucks sa zásadne pričinil o budovanie kávového biznisu.
Pre všetkých bez výnimky. Týka sa to aj nás, malých pražiarní, a preto sme vďační za to, že kaviarne a pitie kávy sú (aj vďaka Starbucksu) už neodmysliteľnou súčasťou života milovníkov kávy po celom svete.
zdroj foto: Marek Fajčík / Dana Fajčíková / Facebook Starbucks Reserve Roastery Milano / Unsplash