KÁVOVLOG #16: Tri kroky pre dokonalé espresso

Malá šálka a v nej skrytá lahodná aróma i plná chuť, ktorá si získa srdce každého kávičkára – to je espresso.

Pripravte si doma skutočne dobré espresso

Espresso dnes netreba azda nikomu bližšie predstavovať. Tento kávový nápoj je totiž populárny po celom svete a denne si jeho lahodnú chuť užívajú milióny ľudí. Viete však, ako postupovať pri jeho príprave a na čo všetko si treba dávať pozor, ak si chcete pochutnať na skutočne lahodnom espresse? Že nie? Nevadí! Toto všetko sa dozviete v našom novom kávovlogu.

1. Kvalita a čerstvosť kávy

Espresso je kávový nápoj, v ktorom sa neskryje žiadne zaváhanie. Čo to znamená? Že ak espresso pripravíte z nekvalitnej, príp. starej kávy – v šálke to vždy rozoznáte. Čím je káva staršia, tým jej zrnká obsahujú menej oxidu uhličitého, čo sa prejaví nielen v riedkej creme, ale najmä vo výslednej chuti. Preto ak chcete pripraviť skutočne dobré espresso, výber kvalitnej kávy a jej čerstvosť sú alfou a omegou.

extrakcia espressa v otvorenej páke

2. Zloženie a chuť vody

Značnú časť espressa tvorí voda – informácia, ktorá nikoho neprekvapí, no zároveň sa nad ňou len málokto zamýšľa. Keď si však uvedomíme, že voda do značnej miery ovplyvňuje výslednú chuť kávového nápoja, až vtedy nám dôjde, aká dôležitá je jej kvalita a chuť. Voda totiž obsahuje rôzne látky, ako napríklad meď, olovo či chlór, ktoré v káve určite nechceme. Preto odporúčame pri príprave espressa používať vždy filtrovanú vodu.

voda tečúca z kohútika

3. Výber vhodného kávovaru

V neposlednom rade si treba vedieť vybrať aj správny druh techniky, aj tá totiž dokáže značne ovplyvniť chuť kávy. Ak pijete kávu pravidelne, no nemáte čas ani chuť sa ňou či kávovarom zaoberať, určite vám bude stačiť automatický kávovar. V prípade, že patríte ku kávovým nadšencom, ktorí radi experimentujú s rôznymi receptúrami, objavujú nové chute a káva je pre nich hobby, určite siahnite po kvalitnom pákovom kávovare a mlynčeku.

domáci automatický kávovar

Nájdite si kávu podľa vášho gusta

 • Duetto

  Príjemne sladká káva s chuťou ovocného sirupu, horkej čokolády a dokonale hustou crémou.

  lieskovcelieskovce
  čokoládačokoláda
  medmed
  9,90
 • Brasil Frankenstein

  Jedinečná brazílska 100% Arabica, ktorá chutí po lesnom ovocí, mliečnej čokoláde a tabaku.

  džemdžem
  čokoládačokoláda
  tabaktabak
  11,90
 • Ethiopia Dimtu Tero

  Sladká singlová káva charakteristická ovocnými tónmi čučoriedok, lesných jahôd a kvetov.

  čučoriedkyčučoriedky
  jahodyjahody
  kvetinykvetiny
  11,90