Brasil Mocca Peaberries

13,20

Káva lahodných nugátovo-čokoládových tónov a ľahkou brusnicovou ovocnosťou.

Nie je na sklade
Zrušiť výber

Káva, čo má zrnká guľaté ako hrach

Možno si hovoríte „ďalšia brazílska káva“, no táto je predsa len trochu iná. Ako už prezrádza samotný názov, kávové zrnká sú ako hrášok – malé a guľaté. Za ich špecifickým tvarom stojí prirodzená mutácia kávových zŕn, ku ktorej dochádza ešte v čerešni kávovníka.

Zvyčajne sú v čerešni dve zrnká, preto sú viac oválne a na jednej strane sploštené. Občas sa však stane, že sa opelí len jedno zrnko, a to v čerešni ďalej rastie samo. Ide však o pomerne zriedkavý úkaz, aj preto zrná peaberry predstavujú len niečo okolo 5 % z celkovej produkcie kávy. 

Keďže sú tieto zrnká oveľa menšie a guľatejšie, zvyčajne sa pri zbere od klasických ručne oddeľujú, aby sa zabezpečilo ich rovnomerné praženie. Vďaka tomuto ich nezvyčajnému tvaru a tiež vyššej hustote zrnka sa údajne pražia lepšie, a to preto, že sa dokážu v pražiacej komore ľahšie otáčať a počas praženia dochádza aj k lepšiemu prenosu tepla.

Podľa niektorých má táto káva aj unikátnu chuť, podľa iných zasa vôbec. Najlepšie preto je, keď si názor urobí každý sám. 

Ako teda Brasil Mocca Peaberies chutí?

Nami pražená káva Brasil Mocca Peaberries má stredne komplexné telo s veľmi nenápadnou ovocnosťou. V aróme dominuje nugát a amaretto, v chuti zasa nugátové tóny dopĺňa nádych čokolády a orechov. Veľmi jemný náznak brusníc len dopĺňa komplexnú chuť kávy a jej príjemnú dochuť. 

Chuťový profil kávy

nugát
horká čokoláda
orechy
brusnice
detail upražených kávových zŕn