V roku 2021 sa na Slovensku vyprodukovalo viac ako 2,7 miliónov ton komunálneho odpadu, a toto číslo z roka na rok rastie.
Slovensko na chvoste Európy
Keď si vezmeme, že jeden obyvateľ vyprodukuje až 497 kg komunálneho odpadu za rok, pričom takmer polovica končí na skládke, je viac ako jasné, že k znečisťovaniu pôdy, vody a vzduchu prispievame do obrovskej miery my sami.
Podľa Petry Csefalvayovej, enviromentálnej konzultantky Inštitútu Cirkulárnej ekonomiky, je pritom až 90 % odpadu vhodných na vytriedenie. Napriek tomu až tri štvrtiny odpadu posielame na skládky či do spaľovní, čím sa Slovensko radí medzi krajiny s najnižšou mierou recyklácie a zhodnotenia odpadu v Európe.
Hoci sú tieto čísla doslova alarmujúce, mnohým ľuďom stále nič nehovoria. Je preto nesmierne dôležité, aby tí, ktorí tejto problematike rozumejú, znížili svoju produkciu odpadu na minimum.
Vždy treba začať od seba
Aj preto sme už dávnejšie začali v našej pražiarni zavádzať jednoduché zmeny, ktorými sa snažíme znížiť náš dopad na životné prostredie. Hoci máme k tzv. zeleným firmám ešte ďaleko, veríme, že aj malými krokmi sa dá dôjsť k vysnívanému cieľu.
1. Triedim, triediš, triedime. Okrem klasického triedenia plastov a papiera, sme začali zvlášť separovať už aj tetrapakové obaly, kovy, sklo a tiež bio odpad, z ktorého sa následne vyrába kompost.
2. Kedysi vrece, dnes tulivak. Z jutových vriec, v ktorých nám dovážajú kávu, nám naša kamarátka a Modranka Denisa Horvajová z Modrého salónika šije rôzne podsedáky či tulivaky, ktoré si viete kúpiť aj u nás na predajni.
3. Namiesto krabíc bedničky. Našim miestnym partnerom dodávame kávu v klasických bedničkách. Nielen že tak ušetríme množstvo papierových krabíc (a stromov), ale je to aj praktickejšie.
4. Fandíme hnutiu zero waste. Rozvíjame spoluprácu so zero waste obchodmi a komunitami z blízkeho okolia, ktorým dodávame kávu vo vratných obaloch ako sú potravinové prepravníky či sklené, uzatvárateľné obaly. Zero waste spôsobom už dodávame kávu aj viacerým významným firemným klientom, ktorým záleží na znižovaní produkcie odpadu.
Vedeli ste napríklad, že si našu kávu môžete kúpiť aj v jednom z najväčších bezobalových obchodov na Slovensku U Vážky?
5. Používame šetrné a moderné technológie. Naše holandské pražiace stroje sú veľmi energeticky úsporné a ako palivo využívajú propán. Ten je nielen efektívny ale aj čistejší (minimum obsahu síry) a pri jeho spaľovaní nevznikajú takmer žiadne emisie. Naša pražiaca sústava využíva aj tzv. afterburner – spaľovač spalín, ktorý je významným ekologickým prvkom celého výrobného procesu.
6. Ponúkame iba kávy z kategórie „specialty“. Čo to má spoločné s ekológiou? Pri pestovaní a spracovaní specialty kávy musia byť dodržiavané prísne pravidlá. Podstatná časť je pestovaná organickým spôsobom, aj keď väčšina farmárov si vzhľadom na finančnú náročnosť nemôže dovoliť oficiálnu certifikáciu.
Mnohí z farmárov, od ktorých kupujeme kávu, sa však aktívne podieľajú na ochrane miestnej biodiverzity. Príkladom je farma La Secreta v Colombii, ktorej súčasťou je aj 5 ha prírodnej rezervácie.
Toto je pre nás len začiatok
Aby sme sa stali skutočne „zelenou firmou“ máme pred sebou ešte mnohé výzvy, ako napríklad nahradenie našich coffee-to-go pohárikov za ekologickejší variant či zlepšenie výroby a distribúcie kávy z pohľadu používaných materiálov. Veríme však, že kde je vôľa tam je cesta a že s pomocou našich uvedomelých zákazníkov a obchodných partnerov sa nám v budúcnosti podarí dosiahnuť aj ďalšie méty v znižovaní záťaže životného prostredia.