Našu exotickú jarnú Limitku, ktorá k nám prišla až z ďalekej Dominikánskej republiky, si tento raz zobral domov na testovaciu degustáciu náš barista Majko.
Čím je táto káva jedinečná?
Oblasť Barahona, z ktorej naša kávová Limitka pochádza, sa tiahne pozdĺž juhozápadného pobrežia Karibského mora. V tomto jedinečnom pestovateľskom regióne, kde kávovníky rastú v nadmorskej výške od 600 do 1300 metrov nad morom, sa pestujú jedny z najlepších káv v krajine.
Dnes sa tu kávovníky pestujú na 12-tisíc hektároch pôdy s prevahou odrôd Typica a Caturra. Vďaka blízkosti Karibského mora, topografii danej oblasti, ako aj rovnomernému rozloženiu zrážok a slnečného svitu, sa zber kávy začína v auguste a končí vo februári. Kávovníky teda kvitnú a rodia 4 až 5-krát do roka. Čerešne rastú a dozrievajú v tieni stromov a po dozretí sa najskôr spracúvajú mokrou metódou, následne manuálne či mechanicky čistia, fermentujú, premývajú, sušia na slnku a ručne triedia.
Čo na kávu z Dominikánskej republiky hovorí náš barista?
Kávu z Dominikánskej republiky sme v rámci našej limitovanej edície Limitka už raz mali – bola to singlová káva Jarabacoa, ktorá mala čokoládovo sladkú chuť s tónmi orieškov a karamelu. Vo všeobecnosti však možno povedať, že vďaka pomalému dozrievaniu majú kávy z tejto krajiny zvaäčša sladkú a plnú čokoládovú chuť.
Majkova domáca výbava, na ktorej si túto dominikánsku kávu pripravoval, pozostáva z mlynčeka Iberital Challenge a pákového kávovaru Nuova Simonelli v dizajnovom červenom prevedení. Keďže je jeho obľúbeným kávovým nápojom doppio, aj našu „Dominiku“ – ako ju familiárne voláme – si pripravil z dvojitej dávky kávy, presnejšie z čerstvo mletých 18 gramov.
Urobil som si extra chutné čokoládové doppio pozostávajúce z 18 gramov kávy. Keďže bola káva čerstvo pražená pred desiatimi dňami, extrakcia bola pekne krémová a káva sa na mlynček jednoducho nastavovala.
Keďže je naša dominikánska káva dokonale vybalansovaná a v jej chuti možno objaviť sladké tóny marcipánu, karamelu a pomela, je priam ideálna na prípravu mliečnych kávových nápojov. Na prípravu cappuccina Majko použil klasické polotučné 1,5%-né mlieko, ktoré kávu trošku zjemnilo a nápoju dalo chuť pripomínajúcu kakao so škoricou.
V doppiu káva chutila lahodne čokoládovo až karamelovo sladko s jemným ovocím v pozadí. Priam ideálna na nedeľné ranné popíjanie pri Netflixe. 😀
Káva taká dobrá, že väčšinu vypijú domáci!
Káva z Dominikánskej republiky je skutočne vzácna. V prvom rade preto, že je kvalitná a veľmi chutná, za čo sú zodpovedné najmä metódy tamojších farmárov. V kávovom svete sú totiž známe ich malé farmy, na ktorých kladú dôraz na udržateľné a organické pestovanie kávovníkov v súlade s okolitým prostredím. Miestni poľnohospodári sa okrem toho aktívne venujú aj zalesňovaniu a ochrane pôdy.
Aj preto sa väčšina miestnej kávovej produkcie spotrebuje priamo na ostrove. Na export je určených menej ako 20 % produkcie. Dominikánci sú totiž známi milovníci kávy a najčastejšie si pripravujú mocca kávu cez moka konvičku, poriadne silnú a s dávkou cukru.